Make your own free website on Tripod.com

cublogo.gif

2006 Pack 4 Pinewood Derby results

Home
2008 Pack 4 Pinewood Derby
2008 Shawnee PWD District Race
Pinewood Derby Rules for Pack 4 and Shawnee District
Important message from the Cubmaster
Pack 4 news
Calendar
CONTACT US
Picture gallery
Tiger Badge Requirements
Bobcat Badge Requirements
Wolf Badge Requirements
Wolf Electives
Bear Badge Requirements
Bear Arrow Points
Webelos Badge Requirements
Arrow of Light Badge Requirements
Links

 

Here are the official results from the Pack 4 Pinewood Derby held February 15th, 2006… St. Agnes School.

Overall Speed: These 4 racers will represent us at The Shawnee District Race and the Lincoln Heritage Council Race at Scout-O-Rama:

1st- Joseph Fisher                2.7289 

2nd- Kevin Niehoff               2.7841

3rd- Carlo Heinzen               2.8071 

4th- Zachary Wernert           2.8125 

5th- Cole Bollinger               2.8329   ***ALTERNATE***

 

 

*********New track record********

 

Joseph Fisher           2.6956

 

 

Den Competitions:

Den WEBELOS 

           

     Name                       

     1st- Sam Gootee                  2.8996

     2nd- Kent Von Nostitz        2.9003

     3rd- Danny Spitza               2.9318 

     4th- Jack Ervin                    3.6912 

 

 Den BEARS

 

      Name:                       

      1st-  Sam DuPlessis   2.8368    

       2nd-Michael Rueff     2.8514

       3rd- Brian Cucullu     2.8525

       4th- Jacob Heine       2.8769 

       5th-Cooper Leist      2.9102  

 

Den WOLVES

 

      Name:

      1st- Joseph Fisher            2.7289 

      2nd- Zachary Wernert       2.8125 

      3rd-Cole Bollinger             2.8329 

      4th- Colin O'Daniel            2.8676 

      5th-Matthew Thomas        2.8713 

      6th-Michael Younger         2.8809 

      7th-Charlie Babcock          2.9321 

      8th-Mike Ervin                    4.0479

                                     

     Den TIGER

 

     Name:                             

      1st-  Kevin Niehoff        2.7841

      2nd- Carlo Heinzen       2.8071 

      3rd-  Noah Oliver          2.9299 

      4th-  Malcolm Haming  2.9324

      5th- Grayson Smith      2.9910 

      6th- Ethan Veliky          3.0327

      7th- Barry Banta           3.0358 

      8th- Andrew Sexton      3.1555 

                                                        

     

       

     

 

 

      Siblings race     

       

      Name:

      1st- Molly Fisher                2.7437     

      2nd-Nathan Wernert          2.7940 

      3rd-Caroline Von Nostitz   2.8448 

      4th- Lee Von Nostitz         2.9010 

      5th- Emma Gootee           2.9255 

      6th- Erik Von Nostitz         2.9891 

      7th- Hannah Smith            2.9954 

      8th- Lily Gootee                3.2416 

 

 

 

Overall results:

 

 

     SuperTimer II                       Pack4        Speed Report

        Car #  Name                Den       Rank      Pack  Place  Average Heats

        18    Joseph Fisher                      WOLVES      1   2.7289    4

        50    Molly Fisher                         SIBLING        2   2.7437    4

        1     Kevin Niehoff                        TIGER           3   2.7841    4

        51    Nathan Wernert                   SIBLING        4   2.7940    4

        8     Carlo Heinzen                       TIGER           5   2.8071    4

        16    Zachary Wernert                   WOLVES      6   2.8125    4

        14    Cole Bollinger                       WOLVES      7   2.8329    4

        24    Sam DuPlessis                     BEAR            8   2.8368    4

        52    Caroline Von Nostitz             SIBLING       9   2.8448    4

        31    Michael Rueff                        BEAR          10  2.8514    4

        38    Brian Cucullu                        BEAR           11  2.8525    4

        15    Colin O'Daniel                       WOLVES     12  2.8676    4

        17    Matthew Thomas                  WOLVES     13  2.8713    4

        39    Jacob Heine                          BEAR          14  2.8769    4

        20    Michael Younger                   WOLVES     15  2.8809    4

        43    Sam Gootee                          WEBLOS     16* 2.8996    4

        45    Kent Von Nostitz                    WEBLOS     16* 2.9003    4

        54    Lee Von Nostitz                     SIBLING       16* 2.9010    4

        25    Cooper Leist                          BEAR            19  2.9102    4

        60    Emma Gootee                       SIBLING        20  2.9255    4

        3     Noah Oliver                            TIGER           21  2.9299    4

        42    Danny Spitza                         WEBLOS      22* 2.9318    4

        13    Charlie Babcock                     WOLVES     22* 2.9321    4

        12    Malcolm Haming                    TIGER          22* 2.9324    4

        53    Erik Von Nostitz                     SIBLING       25  2.9891    4

        9     Grayson Smith                        TIGER          26  2.9910    4

        55    Hannah Smith                        SIBLING       27  2.9954    4

        10    Ethan Veliky                           TIGER          28  3.0327    4

        5     Barry Banta                             TIGER          29  3.0358    4

        6     Andrew Sexton                        TIGER          30  3.1555    4

        59    Lily Gootee                             SIBLING       31  3.2416    4

        48    Jack Ervin                              WEBLOS      32  3.6912    4

        23    Mike Ervin                              WOLVES      33  4.0479    4

Thanks to all who helped to make our race a success…Matthew Smith, Kent Wernert, Carlo Heinzen, Tim Niehoff, Rob Veliky, Paul O’Daniel and of course all of our Scouts and Parents. See you all at the District Race March 11th.

 

Thank You,

 

David Fisher